Werkcollege 1 - Leerlijn Pedagogiek en Didactiek
2425 Krachtige Leeromgeving
Anderlecht donderdag 14/11: Yves Blieck & Wim Keyaerts
Diest en Leuven donderdag 14/11: Inge Placklé & Nathalie Michalek
Lesverloop
1. Kennismaking Krachtige leeromgeving
2. Maatschappelijke doelen van onderwijs
3. Didactisch referentiekader (deel 1)
Pauze
3. Didactisch referentiekader (deel 2)
4.1 Werkmoment oefenminiles
4.2 Differentiatie en klasmanagement
5. Afsluiter
Keuze
1. Kennismaking met Krachtige Leeromgeving
1.1 Kennismaking met de opbouw
De structuur van de opleiding en de plaats van KLO daarin is voor mij geheel transparant.
Stelling
Alles is duidelijk voor mij
Een aantal zaken hebben verheldering nodig
Ik ben mijn weg helemaal kwijt
Van individuele leerlingen naar klasgroep
Aandacht naar ontwerpen & uitvoeren van een krachtige leeromgeving voor een volledige klasgroep
leerlijn Pedagogiek en Didactiek
Onderwijskundige referentiekaders
leerlijn Domeinspecifieke STAM
Aansluitend op de onderwijskundige referentiekaders: wat betekent dit binnen jouw vakdomein?
leerlijn Reflecterend en Onderzoekend Handelen
Reflectiesessies rond theorie & praktijk a.d.h.v. GRROW-coaching
Drie leerlijnen
Referentiekaders => de leerdoelen en de verschillende modules
...
Komende weken
Week 10 - CT Les 2:
- Leerlijn pedagogiek en didactiek: leertheorieën (modules 5)
- Leerlijn stam (vakdidactiek): Werkmoment oefenminiles
- Leerlijn Reflecteren en onderzoekend handelen: ROH
Week 11 - OL Les 3:
- Leerlijn pedagogiek en didactiek: evalueren (modules 6)
- Leerlijn stam (vakdidactiek): Werkmoment oefenminiles
Week 12 - CT Les 4:
- Leerlijn pedagogiek en didactiek: didactische werkvormen kiezen (verschillende modules) en module ICT-wegwijs
- Leerlijn stam (vakdidactiek): Werkmoment oefenminiles
Week 9 - CT - Les 1:
- Leerlijn pedagogiek en didactiek: constructive alignment - didactisch model - maatschappelijke doelen onderwijs (modules 1-4)
- Leerlijn vakdidactiek: Werkmoment oefenminiles
Week 13 - OL Les 5:
- Leerlijn pedagogiek en didactiek differentiëren (modules 7)
- Leerlijn Reflecteren en onderzoekend handelen: ROH
Week 14 - CT:
- Leerlijn stam (vakdidactiek): Minilessen
1.2 Kennismaking met de evaluatie
Evaluatie
-
Leerlijn pedagogiek en didactiek + stam (vb. GDW):
- Opdracht: ideale lesvoorbereiding met bijhorende kijkwijzer lesontwerp.
- Mondeling examen: je krijgt twee vragen om te toetsen of je de referentiekaders begrijpt en kan toepassen.
-
Leerlijn reflecterend en onderzoekend handelen:
- Permanente evaluatie coachingsvaardigheden
- Naslag op portfolio d.m.v. o.a. GRROW-verslag (reflectievaardigheden)
70%
30%
2. Maatschappelijke doelen van onderwijs
2.1 Inleiding
Wat is belangrijk voor de toekomst, waar willen we als samenleving naartoe en wat willen we daartoe overbrengen op de volgende generaties?
Text
Debat gaat steeds over...
Doeldomein-model Biesta (2014)
2.2 Synthese opdracht
de nieuwe onderwijsstructuur is oude wijn in nieuwe zakken.
Stelling
Akkoord
Geen mening
Niet akkoord
Synthese opdracht
Groepjes +/- 6 personen(10 min)
Bron: www.onderwijs.vlaanderen.be
Nieuwe structuur
S
t
u
d
i
e
d
o
m
e
i
n
e
n
8
Types scholen
-
Domeinschool
biedt in de 2de én 3de graad ten minste één studierichting aan uit elke finaliteit (doorstroom, arbeidsmarkt, dubbel) van de studiedomeinen die ze inricht
-
Campusschool
biedt over twee studiedomeinen heen in de 2de én 3de graad ten minste één studierichting aan voor elke finaliteit (doorstroom, arbeidsmarkt, dubbel); m.a.w. er moet wel voor elke finaliteit een aanbod zijn maar niet per studiedomein;
- Verticale school
biedt studierichtingen aan binnen eenzelfde finaliteit in zowel de tweede als de derde graad.
Nieuwe structuur
De nieuwe eindtermen - rode draad: 16 sleutelcompetenties
https://pro.g-o.be/
Minimumdoelen na de modernisering
Competenties op het vlak van lichamelijk, geestelijk en emotioneel bewustzijn en op vlak van lichamelijke, geestelijke en emotionele gezondheid. |
Competenties inzake wiskunde, exacte wetenschappen en technologie | Leercompetenties m.i.v. onderzoekscompetenties, innovatiedenken, creativiteit, probleemoplossend en kritisch denken, systeemdenken, informatieverwerking en samenwerken | Ontwikkeling van initiatief, ambitie, ondernemingszin en loopbaancompetenties |
Competenties in het Nederlands | Sociaal-relationele competenties | Competenties inzake duurzaamheid | Economische en financiële competenties |
Competenties in andere talen | Burgerschapscompetenties m.i.v. competenties inzake samenleven | Competenties met betrekking tot historisch bewustzijn | Competenties met betrekking tot ruimtelijk bewustzijn |
Digitale competenties en mediawijsheid | Juridische competenties | Zelfbewustzijn en zelfexpressie, zelfsturing en wendbaarheid | Cultureel bewustzijn en culturele expressie |
Eindtermen (ET) moeten leerlingen op een bepaald ogenblik bereiken
> einde van het lager onderwijs
> einde van de eerste, tweede of derde graad secundair onderwijs
Eindtermen basisgeletterdheid
De eindtermen willen kwaliteitsvol en actueel onderwijs voor elke leerling garanderen. Ze bepalen wat leerlingen minimaal moeten kennen en kunnen. De eindtermen tonen wat noodzakelijk is om actief te kunnen deelnemen in de samenleving.
De eindtermen basisgeletterdheid (Nederlands, wiskunde, digitale en financiële competenties) moeten door iedereen afzonderlijk bereikt worden op het einde van de 1ste graad in het secundair onderwijs.
Cesuurdoelen
Zijn doelen die gelden voor het specifieke gedeelte van de tweede graad secundair onderwijs. Ze gelden voor alle studierichtingen uit de doorstroomfinaliteit en de dubbele finaliteit en worden via een protocolakkoord tussen de overheid en de onderwijsverstrekkers vastgelegd.
Minimumdoelen voor de modernisering
Minimumdoelen voor de modernisering
Overzicht
Enkele essentiële vragen
- Wie bepaalt wat er moet geleerd worden?
- Wie bepaalt of leerlingen iets moeten begrijpen - toepassen - creëren?
- Welke vrijheden heb je zelf?
Pedagogische vrijheid
Macroniveau
Vlaamse Overheid
Netten en koepels
Mesoniveau
Mesoniveau
Scholen
Gemeenschapsonderwijs
Gesubsidieerd vrij onderwijs
Gesubsidieerd officieel onderwijs
3 netten
Gemeenschaps-onderwijs (GO!)
Katholiek onderwijs
FOPEM (methode-scholen)
...
Onderwijsvereniging Steden en Gemeenten (OVSG)
Provinciaal Onderwijs Vlaanderen (POV)
Meerdere koepels
Mesoniveau
3. Didactisch referentiekader
= de basisingrediënten die nodig zijn voor het voorbereiden, uitvoeren en toetsen van onderwijsleeractiviteiten
3.1 Inleiding
De evaluatie is een zeer belangrijke en zorgvuldig te kiezen afsluiter van een lessenreeks.
Stelling
Akkoord
Geen mening
Niet akkoord
leerdoelen
leer-
activiteiten
evaluatie
Constructive "alignment"
leerdoelen
leer-
activiteiten
evaluatie
De kernboodschap over "alignment" zit in de pijlen: Wat de leerlingen moeten kunnen (leerdoelen) is datgene wat ook moet getoetst worden (evaluatie) en dus datgene dat tijdens de leeractiviteiten aan bod moet komen.
Waar ligt het probleem i.v.m. Constructive alignment?
(bij welke pijl situeert het probleem zich)
leerdoelen
leer-
activiteiten
evaluatie
Waar ligt het probleem i.v.m. Constructive alignment?
(bij welke pijl situeert het probleem zich)
leerdoelen
leer-
activiteiten
evaluatie
Waar ligt het probleem i.v.m. Constructive alignment?
(bij welke pijl situeert het probleem zich)
Casus
Mevr. Vanderstappen gebruikt graag serious games en levensechte opdrachten om leerlingen ‘historisch bewust’ te maken.
Haar lesdoelstellingen zijn: de leerling kan... ‘het perspectief van vluchtelingen tijdens hun vlucht uit het thuisland beschrijven' en 'kwalitatieve data verzamelen over toekomstperspectieven van jonge vluchtelingen.’
Tijdens de les spelen haar leerlingen het PeaceCraft spel via hetwelk ze de reis van 2 vluchtelingen kunnen beleven door virtueel in hun smartphone te stappen. Dan gaan ze via een organisatie in gesprek met jonge vluchtelingen en maken ze een reportage (video of audio naar keuze) die ze indienen via smartschool.
Voor de evaluatie kiest Mevrouw Vanderstappen voor een schriftelijke toets met open en gesloten vragen (‘Vink in het volgend lijstje aan uit welke 3 thuislanden de meeste vluchtelingen naar België kwamen in 2019’; ‘Wat is een staatloze?’; …).
Aan de slag
Groepjes +/- 5 personen (15 min)
- Waar ligt het probleem in deze casus?
- Wat zouden jullie anders doen?
leerdoelen
leer-
activiteiten
evaluatie
3.2 didactisch model
Van constructive alignment naar een didactisch model
Aan de slag
Groepjes +/- 5 personen (10 min)
- Bespreek het model: wat valt jullie op? Is er een link met LIND?
- (Leg het model naast het lesvoorbereidingsformulier. Zien jullie gelijkenissen - verschillen? )
Van constructive alignment naar een didactisch model
Wie?
Waartoe?
Hoe?
KLO
LIND
Waartoe?
Hoe?
NEW
NEW
1
2
Straks
3
4
5
Sessie 4
leerdoelen
leer-
activiteiten
evaluatie
Leerplandoel -> lesdoelen
Leerplandoelen
= wat je beoogt te bereiken
Leerinhoud
= is een middel om de leerdoelen na te streven. Ligt deels vast. Maar...
Verschil tussen leerdoelen en leerinhoud
Hiermee kan je differentiëren op basis van voorkennis & interesse!
NIET VRIJBLIJVEND
PEDAGOGISCHE VRIJHEID
Eindterm -> Koepel -> Leerplan
Koepel -> Leerplan
Koepels
leerplannen
Leerdoelen
(lesdoelen)
leer-
activiteiten
evaluatie
Pedagogische vrijheid
Overheid
(eindtermen)
Inspectie
Componenten van leerdoelen
Gedrag: wat moet de leerling met de leerstof kunnen? (waarneembaar)
Inhoud: op welke inhoud moet de leerling de activiteit kunnen toepassen?
Condities/context: onder welke condities moet de leerlingen het gedrag vertonen?
Norm/niveau: welke minimumprestatie vind je nog voldoende?
"De leerlingen kunnen zelfstandig minstens één machtsbron benoemen en in eigen woorden beschrijven in ieder van de maatschappelijke velden: politiek, sociaal, juridisch, economisch, cultureel."
Componenten van leerdoelen
Gedrag: wat moet de leerling met de leerstof kunnen? (waarneembaar)
Inhoud: op welke inhoud moet de leerling de activiteit kunnen toepassen?
Condities/context: onder welke condities moet de leerlingen het gedrag vertonen?
Norm/niveau: welke minimumprestatie vind je nog voldoende?
Componenten van leerdoelen
Specifiek: scherpe en heldere doelen
Meetbaar: hoe beoordelen of het doel bereikt is
Acceptabel: streef naar doelen die zowel leraar als leerling de moeite waard vinden
Realistisch: uitdagende en haalbare doelen (zone van naaste ontwikkeling)
Tijdsgebonden: op welke termijn wil je het doel bereiken
Voorbeeld
Leerdoel: "De leerling kan gericht informatie uit teksten voor een onbekend publiek selecteren en ordenen"
Leerinhoud: informatie selecteren en ordenen uit een praatprogramma, een kookprogramma, het journaal, ...
Open lesdoel:
Gesloten lesdoel:
Leerdoel: De leerling kan met behulp van de transformaties van functies de grafiek van y=a(x-p)2 +q opbouwen
Leerinhoud: grafiek van y:a(x-p)2+q
leerdoelen
leer-
activiteiten
evaluatie
Gedrag leerdoel = gedrag leeractiviteit
Indien je lesdoel is: 'de leerling kan de stelling van pythagoras toepassen', moet je zorgen dat er oefentijd is in de les waarbij de leerlingen de stelling effectief toepassen! Acitiviteit: oefeningen individueel - in groep maken, de speelplaats opmeten,...
- Didactische werkvorm = acties van de leraar om leren uit te lokken.
vb: brainstorm, presentatie, miniles, rollenspel,...
- Leeractiviteiten = Uitvoering van de didactische werkvorm. Welk gedrag zet de leerling in?
vb: brainstorm per 2 waarbij de leerlingen eerst bespreken en daarna opschrijven
Werkvormen en leeractiviteiten
Je maakt de keuze obv je leerdoelen en leerinhouden.
leerdoelen
leer-
activiteiten
evaluatie
Leerplandoel -> lesdoelen
6
Sessie 3
10 minuten pauze
20u
3.3 beginsituatie
Waar zien jullie gelijkenissen - verschillen tussen beginsituatie van een individuele leerling (LIND) en een klasgroep (KLO)?
Beginsituatie: breed observeren
-> kunnen jullie helpen bij opdracht 'kijkwijzer lesontwerp' onderdeel 2: schets beginsituatie klasgroep
Breed observeren
- voorkennis en ervaringen
- behoeften, interesses en welbevinden
- sociale dynamiek (status, leidersfiguren, relaties onderling..)
- talenten
- materiële uitrusting
- klasgrootte
- ...
3.4 Van leerplandoelen naar lesdoelen
Koppel deze cartoon aan het formuleren van een lesdoel.
Koppel deze cartoon aan het formuleren van een lesdoel.
Lesdoel:
Leerlingen kunnen de eerste wet van Newton (beweging) uitleggen in eigen woorden.
Leerplandoelstellingen zijn geformuleerd op verschillende gedragsniveaus. Bijvoorbeeld:
- "De leerlingen onderscheiden zuivere stoffen en mengsels in authentieke contexten"
- "De leerlingen onderzoeken het verband tussen snelheid, afstand en tijd."
Welke denkvaardigheden & leeractiviteiten heb je nodig bij deze LPD's?
Van leerplandoel naar lesdoel
Taxonomie Bloom: voorbeeld van een classificatiesysteem
'Onderscheiden'
'Onderzoeken'
Classificeren
Naast gedragsniveaus ook verschillende domeinen
- Cognitieve ontwikkeling
- Sociaal-affectieve ontwikkeling
- Psychomotorische ontwikkeling
- Meta-cognitieve ontwikkeling
Leerplandoelstellingen zijn geformuleerd op verschillende domeinen. Bijvoorbeeld:
Naast gedragsniveaus ook verschillende domeinen
- Cognitieve ontwikkeling (denkactiviteiten)
- Sociaal-affectieve ontwikkeling (waardegebonden vaardigheden)
- Psychomotorische ontwikkeling (fijne motoriek, zintuiglijke en fysieke vaardigheden)
- Meta-cognitieve ontwikkeling (denken over het eigen denken)
OPM. soms worden sociale en affectieve doelen afzonderlijk genomen.
Leerplandoelstellingen zijn geformuleerd op verschillende domeinen. Bijvoorbeeld:
Naast gedragsniveaus ook verschillende domeinen
- Cognitieve ontwikkeling (denkactiviteiten)
- Sociaal-affectieve ontwikkeling (waardegebonden vaardigheden)
- Psychomotorische ontwikkeling (fijne motoriek, zintuiglijke en fysieke vaardigheden)
- Meta-cognitieve ontwikkeling (denken over het eigen denken)
OPM. soms worden sociale en affectieve doelen afzonderlijk genomen.
Op welk domein zijn elk van onderstaande doelen geformuleerd?
- "De leerlingen onderscheiden zuivere stoffen en mengsels in authentieke contexten"
- "De leerlingen onderzoeken het verband tussen snelheid, afstand en tijd."
- "De leerlingen kunnen een microscoop gebruiken"
Koppel deze cartoon aan het formuleren van een lesdoel.
Leerlingen kunnen de eerste wet van Newton (beweging) opschrijven in eigen woorden.
Koppel deze cartoon aan het formuleren van een lesdoel.
Leerlingen kunnen de eerste wet van Newton (beweging) opschrijven in eigen woorden.
Voorbeelden domeinen
- "De leerlingen verklaren het belang van een gezonde levensstijl."
- "De leerlingen passen technieken voor een correcte lichaamshouding en voor ergonomische principes toe."
- "De leerlingen hanteren principes van fairplay en teamspirit met nadruk op plezier in beweging en sport."
- "De leerlingen uiten hun gevoelens respectvol."
Welke domeinen herkennen jullie?
Aan de slag
Groepjes +/- 5 personen (10 min)
Intermezzo:
jouw keuze voor de volgende les KLO van maandag 18/11 of donderdag 21/11
(alle studenten van campus Anderlecht)
Canvas: voorbereidende opdracht les 2
Deel 1: lezen & verwerken van 1 van de 3 hoofdstukken
'leren en leertheorieën'
campus Anderlecht - Diest - Leuven
1. Behaviorisme
2. Cognitivisme
3. Constructivisme
4.1. Werkmoment oefenminiles
(Leerlijn vakdidactiek STAM)
Werkmoment oefenminiles
Werkmoment miniles
- Neem het leerplandoel van jullie oefenminiles.
- Situeer het leerplandoel in het taxonomisch model van Bloom en het correcte gedragsniveau.
- Formuleer lesdoelen (die congruent zijn met het leerplandoel) die nodig zijn om het leerplandoel te realiseren.
4.2. klasmanagement en Differentiatie
For what it's worth...
Focus op een degelijke voorbereiding want dat ondersteunt een gestructureerd werkklimaat!
Maar misschien
... heb je toch nood aan extra handvaten om een gestructureerd werkklimaat te realiseren
(klasmanagement)...
For what it's worth, voor je lespraktijk:
... of wil je je toch al oriënteren op extra handvaten voor differentiatie...
... om je lespraktijk te versterken?
"Op welke manier kunnen we differentiatie inzetten om de ongelijkheid in het Vlaams Onderwijs weg te werken?"
PROBLEEMSTELLING
BKD-model
BKD-model
VOORBEREIDING
6 principes = basisfilosofie
1. Ethisch kompas gericht op de leerling
leerprocessen van leerling staan centraal vs. druk vanuit leerplannen, directie, administratie
2. Succesgericht lesgeven = growth mindset
Groeikansen zien en benoemen
3. Grensverleggend
Zone van naaste ontwikkeling, hoge verwachtingen stellen
4. Routes op maat
Er wordt nagedacht over extra hulp en ondersteunende materialen waarop leerlingen beroep kunnen doen.
5. Verbondenheid
samen uit, samen thuis
6. output = input
belang van opvolging van leervorderingen. Evaluatie staat centraal.
Differentiatie op interesses
Motivatietheorie Ryan & Deci
Keuzevrijheid & inspelen op interesses zorgt voor autonome motivatie
Rekening houden met interesses
Bij leermaterialen, teksten, opdrachten, toepassingen,...
1. wisselend inspelen op interesses groep
2. leerlingen de kans geven om te kiezen
3. nieuwe interesses aanboren (verruimen & verrijken)
Differentiatie op interesses
Hoe kan je als leraar autonomieondersteunende taal gebruiken?
(tip: denk eens na over het tegenovergestelde, nl. controlerend taalgebruik)
Hoe laat je als leraar keuze in type taak?
(tip: denk aan verschillende werkvormen)
Hoe laat je als leraar keuze in inhoud?
(tip: denk aan voorbeelden constructivisme)
Hoe kan je als leraar gemeenschappelijke interesses in de groep ontdekken?
(tip: denk aan de beginsituatie)
Differentiatie op leerstatus
Leerstatus is dynamisch
Tussen vakken kan de status verschillen en binnen een vak kan de status wijzigen
Leerstatus in verschillende doeldomeinen
1. Cognitief: voorkennis en vaardigheden
2. Metacognitief: hoe goed kan een leerling zichzelf reguleren? bv. zelfstandig werk in de klas, studiemethode,...
3. Sociaal-affectief: verschillende rugzakjes. bv. zelfvertrouwen, samenwerkingsvaardigheden, faalangst
4. (Pyscho)motorisch gebied: vooral tijdens L.O.
Differentiatie op leerstatus
Hoe kan je het basis extra-model implementeren?
(tip: denk na over de principes van het behaviorisme en over de manier waarop feedback kan gegeven worden)
Hoe evalueer je versnellen door verkorten of overslaan van eenvoudige instructies of basisopdrachten?
Hoe kan je werken aan samenwerkingsbereidheid?
Op welke manier kan pre-teaching ingezet worden?
Differentiatie op leerprofiel
Leerprofiel
(1. voorkeursmanieren van mensen om informatie te verwerken)
2. tempo van informatie te verwerken
Leerstijl leerstrategieën en leerinhoud
(1. Sommige leerstijlen passen beter bij bepaalde vakken.)
2. Voorkeursbenadering van de leerlingen past niet per se goed bij het leren van bepaalde inhouden. Ondersteunen van de leerlingen bij het verbreden van hun leerstrategieën is nodig.
Differentiatie op leerprofiel
Hoe kan je omgaan met verschil in tempo?
Hoe kan je als leraar verschillende manieren van informatie verwerken + uitdrukken implementeren?
Hoe kan je als leraar leerstrategierepertoire van leerlingen uitbreiden?
Differentiatie
Extern
Intern
Convergent
Divergent
Iedereen zoveel mogelijk vooruitgang
Iedereen naar hetzelfde niveau
Heterogene groepen
Homogene groepen
BKD-model
5. Afsluiter
Canvas: voorbereidende opdracht les 2
Deel 1: lezen & verwerken van 1 van de 3 hoofdstukken 'leren en leertheorieën'
enkel campus Anderlecht
Canvas: voorbereidende opdracht les 2
Deel 2: ROH
campus Anderlecht - Diest - Leuven
Leraren veranderen levens
Einde van de les!
Stoelen op de bank
Copy of 2425 ADL KLO sessie 1
By idlovub
Copy of 2425 ADL KLO sessie 1
Kennismaking OO, doelen onderwijs & didactisch referentiekader
- 5