Huisregels Big Blue Button
- Iedereen zijn camera en microfoon is gemute.
Je schakelt deze pas in wanneer je het woord krijgt van je onderwijsleerbegeleider (dit kan via chat of microfoon gebeuren). - De public chat houden we ordelijk.
Geen mopjes of uitdagende opmerkingen. Indien je een vraag/opmerking hebt kan je deze hier wel op posten. - Bij ICT-vragen stuur je in privé naar Wim, Ariadne of Nienke om de publieke chat niet te vervuilen. Een gouden tip: gebruik Google Chrome en ...
Anderlecht - Inhoudelijke sessie 1 - Voltijdse groep
Krachtige Leeromgeving
Ariadne Warmoes, Nienke Verwijs & Wim Keyaerts
Lesverloop
- Kennismaking opleidingsonderdeel
- Doelen onderwijs
- Didactisch referentiekader
- Boodschappen van algemeen nut
Leerdoelen
De student kan...
-
...zelfstandig per niveau (macro, meso, micro) formuleren wie onderwijsdoelen ontwerpt, hoe ze worden geïmplementeerd & geëvalueerd.
-
...zelfstandig en systematisch de onderdelen van het didactisch referentiekader integreren bij het voorbereiden, uitvoeren en toetsen van de lesvoorbereiding.
-
...zelfstandig en systematisch a.d.h.v. het lesvoorbereidingsformulier de theorie van constructive alignment toepassen in de eigen onderwijspraktijk.
-
...zelfstandig en systematisch leerdoelen formuleren, die afgestemd zijn op de verschillende leerniveaus van Bloom.
De student kan
- een positieve interactie met de leerlingen opbouwen met respect voor de eigenheid en de gevoelens van de leerling
- instrumenten voor breed observeren hanteren om de kenmerken uit de beginsituatie van leerlingen en leerlingengroep te achterhalen
- de heterogeniteit en diversiteit van de leergroep onderkennen
- beginsituatie, doelstellingen, werkvormen en evaluatie op mekaar afstemmen a.d.h.v. de hem/haar aangereikte didactische referentiekaders
- zijn/haar ethisch kompas richten op groei en leervorderingen van de leerling
- een krachtige leeromgeving realiseren, met aandacht voor de heterogeniteit binnen de leergroep
- basismodellen voor differentiatie naar interesses, leerstatus en leerprofiel gebruiken
-
bij het ontwerpen van lessen inspelen op componenten van motivatiestructuur
-
een op groei gerichte visie op evaluatie hanteren
- bij het ontwerpen van lessen inspelen op modellen van evaluatie
- feedback up, feedback en feed forward geven
De student kan
- aangepaste werkvormen en groeperingsvormen bepalen afgestemd op de doelstellingen en gebaseerd op evidence-base
- observatie en evaluatie voorbereiden, individueel en indien nodig in team
- een gestructureerd werkklimaat bevorderen leerlingen
- in teamverband werken
-
een gestructureerd en veilig werkklimaat bevorderen
-
een soepel en efficiënt lesverloop creëren
voor ICT-ateliers:
- kan ICT functioneel integreren bij het ontwerpen van een krachtige leeromgeving
1. Kennismaking met het opleidingsonderdeel
1.1 Kennismaking met de opbouw
Van individuele leerlingen naar klasgroep
Aandacht naar ontwerpen & uitvoeren van een krachtige leeromgeving voor een volledige klasgroep
Leerlijnen per opleidingsonderdeel
Leerlijnen per opleidingsonderdeel
- Leerlijn pedagogiek & didactiek: brede onderwijskundige referentiekaders
- Leerlijn STAM (vakdidactiek): domeinspecifieke vertaling van referentiekaders
- Leerlijn reflecterend en onderzoekend handelen: reflectiesessies rond theorie & praktijk a.d.h.v. GRROW-coaching
Link met VD1 (X en Y)
De aangeboden referentiekaders van KLO worden vertaald naar de specifieke vakdidactiek en naar de stagepraktijk
1.2 Kennismaking met de evaluatie
Evaluatie
Miniles VD X en VD Y
Oefenminiles in groep
Oefenminiles individueel
December
Januari
examenminiles individueel
examenminiles individueel
Miniles VD X en VD Y
Oefenminiles in groep
Oefenminiles individueel
December
examenminiles individueel
In de lessen KLO werken we aan de oefenminiles in groep. Je maakt zelfstandig de oefenminiles individueel.
In december voer je de oefenminiles in groep + individueel uit. Je krijgt feedback op je lesvoorbereiding & les van vakdidactici, stagebegeleiders & onderwijsleerbegeleiders.
Miniles VD X en VD Y
Oefenminiles in groep
Oefenminiles individueel
Januari
examenminiles individueel
examenminiles individueel
Je maakt zelfstandig 2 lesvoorbereidingen & voert deze uit voor het examenmoment van VD1.
Je krijgt op het examenmoment een vraag over je theoretische vertaalslag vanuit KLO.
Je mag aan een van je lesvoorbereidingen je opdracht van KLO koppelen: ideale lesvoorbereiding + kijkwijzer.
Oefenminiles in groep op zaterdag 12/12
Oefeminiles individueel op maandag 14/12, dinsdag 15/12 of donderdag 17/12
Groepsverdeling op canvas
2. Maatschappelijke doelen van onderwijs
2.1 Inleiding
Wat is belangrijk voor de toekomst, waar willen we als samenleving naartoe en wat willen we daartoe overbrengen op de volgende generaties?
Debat gaat steeds over...
Doeldomein-model Biesta (2014)
2.2 Voorbereidende opdracht
Voorbereidende opdracht
-
Hoe is de nieuwe structuur van het onderwijs (zowel horizontaal als verticaal) opgebouwd? Wat zijn de finaliteiten en hoe link je deze aan de huidige, 'oude' structuur?
-
Welke soorten scholen ontstaan er door deze structuur? Wat is het verschil tussen deze scholen?
-
De nieuwe eindtermen zijn ingevoerd in de eerste graad van het SO. Deze zijn opgebouwd rond sleutelcompetenties. Wat houden deze sleutelcompetenties in? Hoe kunnen deze nagestreefd worden?
-
In deze uiteenzetting komen heel wat termen aan bod. Wat willen deze termen zeggen? Moeten deze ET of doelen door iedereen bereikt worden?
-
eindtermen basisgeletterdheid
-
eindtermen
-
uitbreidingsdoelen
-
specifieke eindtermen
-
cesuurdoelen
-
Aan de slag
Break-out rooms (10 min)
- Wie bepaalt wat er moet geleerd worden?
- Welke vrijheden heb je zelf?
- Wie bepaalt of je leerlingen iets alleen moeten begrijpen - toepassen - creëeren?
Macroniveau
Vlaamse Overheid
Netten en koepels
Gemeenschapsonderwijs
Gesubsidieerd vrij onderwijs
Gesubsidieerd officieel onderwijs
3 netten
Gemeenschaps-onderwijs (GO!)
Katholiek onderwijs
FOPEM (methode-scholen
...
Onderwijs steden en gemeenten (OVSG)
Provenciaals onderwijs (POV)
Meerdere koepels
Mesoniveau
Scholengroepen en scholen sluiten zich vaak aan bij koepels en nemen het leerplan over
Scholen evalueren zichzelf (zelf-evaluatie) en worden geëvalueerd door de inspectie
Microniveau
De leerkracht in de klas
- implementeert leerplandoelen via jaarplan en leerdoelen
- evalueert via toetsing leerresultaten leerlingen
3. Didactisch referentiekader
= de basisingrediënten die nodig zijn voor het voorbereiden, uitvoeren en toetsen van onderwijsleeractiviteiten
3.1 Inleiding
Casus
Mevr. Vanderstappen gebruikt graag serious games en levensechte opdrachten om leerlingen ‘historisch bewust’ te maken.
Haar lesdoelstellingen zijn: de leerling kan... ‘het perspectief van vluchtelingen tijdens hun vlucht uit het thuisland kunnen beschrijven' en 'kwalitatieve data verzamelen over toekomstperspectieven van jonge vluchtelingen.’
Tijdens de les spelen haar leerlingen spelen het PeaceCraft spel via hetwelk ze de reis van 2 vluchtelingen kunnen beleven door virtueel in hun smartphone te stappen. Dan gaan ze via een organisatie in gesprek met jonge vluchtelingen en maken ze een reportage (video of audio naar keuze) die ze indienen via smartschool.
Voor de evaluatie kiest Mevrouw Vanderstappen voor een schriftelijke toets met open en gesloten vragen (‘Vink in het volgend lijstje aan uit welke 3 thuislanden de meeste vluchtelingen naar België kwamen in 2019’; ‘Wat is een staatloze?’; …).
Aan de slag
Break-out rooms (10 min)
- Hoe verhouden de lesdoelen, lesactiviteit & evaluatie zich t.o.v. elkaar?
- Hoe zouden jullie zich als leerling in deze situatie voelen?
- Op welke manier zouden jullie deze les aanpakken?
Constructive "alignment"
leerdoelen
leer-
activiteiten
evaluatie
De kernboodschap over "alignment" zit in de pijlen: Wat de student moeten kunnen (leerdoelen) is datgene wat ook moet getoetst worden (evaluatie) en dus datgene dat tijdens de leeractiviteiten aan bod moet komen.
3.2 didactisch model
Van constructive alignment naar een didactisch model
Aan de slag
Break-out rooms (10 min)
- Bespreek het model: wat valt jullie op?
- Leg het model naast het lesvoorbereidingsformulier. Zien jullie gelijkenissen - verschillen?
1
2
Straks
3
4
5
Sessie 4
Leerdoelen
= wat je beoogt te bereiken
Leerinhoud
= is een middel om de leerdoelen na te streven. Ligt deels vast. Maar...
Verschil tussen leerdoelen en leerinhoud
Hiermee kan je differentiëren op basis van voorkennis & interesse!
Voorbeeld
Leerdoel: "De leerling kan gericht informatie uit teksten voor een onbekend publiek selecteren en ordenen"
Leerinhoud: informatie selecteren en ordenen uit een praatprogramma, een kookprogramma, het journaal, ...
Open lesdoel:
Gesloten lesdoel:
Leerdoel: De leerling kan met behulp van de transformaties van functies de grafiek van y=a(x-p)2 +q opbouwen
Leerinhoud: grafiek van y:a(x-p)2+q
- Didactische werkvorm = acties van de leraar om leren uit te lokken.
vb: brainstorm, presentatie, miniles, rollenspel,...
- Leeractiviteiten = Uitvoering van de didactische werkvorm. Welk gedrag zet de leerling in?
vb: brainstorm per 2 waarbij de leerlingen eerst bespreken en daarna opschrijven
Werkvormen en leeractiviteiten
Je maakt de keuze obv je leerdoelen en leerinhouden.
leerdoelen
leer-
activiteiten
evaluatie
Gedrag leerdoel = gedrag leeractiviteit
Indien je lesdoel is: 'de leerling kan de stelling van pythagoras toepassen', moet je zorgen dat er oefentijd is in de les waarbij de leerlingen de stelling effectief toepassen! Acitiviteit: oefeningen individueel - in groep maken, de speelplaats opmeten,...
6
Sessie 3
10 minuten pauze
3.3 beginsituatie
Waar zien jullie gelijkenissen - verschillen tussen beginsituatie van een individuele leerling en een klasgroep?
Beginsituatie: breed observeren
- Checklist: hoe breed observeren we onze leerlingen?
- Observatiewijzer: omgang tussen leerlingen
- Observatiewijzer: hoe leren mijn leerlingen?
- Document: kijken naar status
- Observatiewijzer: diversiteit
-> kunnen jullie helpen bij opdracht 'kijkwijzer lesontwerp' onderdeel 2: schets beginsituatie klasgroep
3.4 leerdoelen
Koppel deze cartoon aan het formuleren van een lesdoel.
Leerplandoelstellingen zijn geformuleerd op verschillende gedragsniveaus. Bijvoorbeeld:
- "De leerlingen onderscheiden zuivere stoffen en mengsels in authentieke contexten"
- "De leerlingen onderzoeken het verband tussen snelheid, afstand en tijd."
Welke denkvaardigheden & leeractiviteiten heb je nodig bij deze LPD's?
Van leerplandoel naar lesdoel
Taxonomie Bloom
onderscheiden
onderzoeken
Naast gedragsniveau's ook verschillende domeinen
- Cognitieve ontwikkeling (denkactiviteiten)
- Affectieve ontwikkeling (waardegebonden vaardigheden)
- Psychomotorische ontwikkeling (fijne motoriek, zintuiglijke en fysieke vaardigheden)
- Meta-cognitieve ontwikkeling (denken over het eigen denken)
- Interpersoonlijke ontwikkeling (omgaan met anderen)
Voorbeelden domeinen
- "De leerlingen verklaren het belang van een gezonde levensstijl."
- "De leerlingen passen technieken voor een correcte lichaamshouding en voor ergonomische principes toe."
- "De leerlingen hanteren principes van fairplay en teamspirit met nadruk op plezier in beweging en sport."
- "De leerlingen uiten hun gevoelens respectvol."
Welke domeinen herkennen jullie?
Welke gedragsniveaus herkennen jullie?
Aan de slag
Designteam
Neem het leerplandoel van jullie oefenminiles. Formuleer op basis hiervan een lesdoel op elk niveau van Bloom. Kies daarna de lesdoelen die het best aansluiten op je leerplandoel.
4. Boodschappen van algemeen nut
Canvas: voorbereidende opdracht les 2
lezen & verwerken van 1 van de 3 hoofdstukken 'leren en leertheorieën'
Canvas community
Maatregelen m.b.t corona & stage
! Geen bezoek, wel online gesprek met student, mentor & OLB !
Fijne avond! Tijd voor ontspanning!
Anderlecht KLO sessie 1 voltijdse groep
By idlovub
Anderlecht KLO sessie 1 voltijdse groep
Kennismaking OO, doelen onderwijs & didactisch referentiekader
- 851