Een denkschema
voor een krachtige lesvoorbereiding
Tom Kuppens
Maarten Toeback
Stéphanie Sleurs
Voor je aan het lesontwerp begint ...
Denken
en dan pas doen!
Lesdoelstellingen
Waar ga je naartoe?
Van algemene leerplandoelen
naar concrete lesdoelen
Lesdoel = leerinhoud (kennis) + werkwoord (actie)
Wat moeten je leerlingen na vijftig minuten
kennen en/of kunnen?
Leerinhouden
Het hart van je les
Als je zelf de leerinhouden die in de lesdoelen vervat zitten niet volledig beheerst, kan je geen degelijke les ontwerpen
Leerinhouden
Het hart van je les
Maak een schematische voorstelling
van de leerinhouden en hun verbanden
Beginsituatie
Vanwaar vertrek je?
Informeer je over:
LESOPDRACHT
INHOUDEN
DOELSTELLINGEN
BEGINSITUATIE
Maak een schema van de leerinhouden:
geen volzinnen gebruiken
maak verbanden duidelijk
Begrijp je de inhouden ook voor 100%
Nee: verdiep je verder
Ja: ga verder
Raadpleeg het leerplan met de leerplandoelstellingen
(en de didactische wenken).
Formuleer de lesdoelstellingen.
Zorg dat alle nieuwe leerinhouden gedekt zijn.
Informeer je over:
- kennis en vaardigheden die lln. al bezitten
- klasgrootte, leerlingen(gedrag), niveau
- materiële uitrusting van de klas
Lesfasen in het lesontwerp
Motivatiefase - aanknoping
Motivatiefase - observatie
You only have a few seconds to make a first impression.
Probleemstelling
Opmerking:
Probleemstelling - voorbeelden
Helder en duidelijk
Neem dus geen nieuwe begrippen op in je probleemstelling!
Leerinhoud | Probleemstelling |
---|---|
intrestberekening | Wat brengt je spaargeld op? |
prijselasticiteit | Hoe reageren klanten op prijswijzigingen? |
ratio-analyse | Is de onderneming financieel gezond? |
importquota | Hoe kan de overheid binnenlandse bedrijven beschermen? |
Analysefase
Synthesefase
Naverwerking
Denkschema voor een les (bedrijfs)economie
Bron: Fastré, Tulleneers & Vlayen (2017)
Vakdidactiek voor leraren economie: een praktijkgerichte benadering. LannooCampus, Tielt.
Opdracht 1
Bedenk een gepaste motivatiefase en probleemstelling voor een les over duurzaam ondernemen
Opdracht 2
Doorloop de volgende stappen in het kader van
je mini-lessen: